Evler İçin Elektrik Tasarrufu Önerileri


Enerji Tasarrufu Evlerde Enerji İsrafının Kaynakları

Teknolojinin hızla ilerlemesi hayatımızın her anına yeni elektronik cihazları girmesinin sonuncu olarak  ; 

Evlerde işyerlerinde  elektrik enerjisine ihtiyaç duyulan her yer  her alanda elektrik enerjisine olan ihtiyacımız gün geçtikçe artmakta Elektrik enerjisine olan  ihtiyacın büyük çoğunluğu ise evlerimizde görülmekte  Evlerimizde bu ihtiyacın oluştuğu alanlara; mutfağımızdaki buzdolabı, bulaşık makinesi, su ısıtma makinesi, fırın, küçük mutfak eşyaları, banyomuzdaki çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bütün odaların aydınlatması, ütü, klimalar, televizyonlar, prizlere takarak kullandığımız bilumum elektrikli eşyalar örnek olarak verilebilir.

Elektrikli aletler hayatımızı daha hızlı, rahat ve kolay yaşanabilir hale getirse de aşırısı maddi olarak bizi zarara sokabilir. Elektrikten enerji kaynağı olarak yararlanırken hem ülke ekonomisi için hem de kendi bütçemiz için tasarruf etmemiz mümkün. Peki nasıl mı?

Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Meskenlere  enerji tasarrufu için bazı öneriler şöyledir;

 • Meskeninize mutlaka mantolama yaptırın. Mantolama kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engeller. Bu sayede enerji tasarrufuna oldukça yarar sağlar.

 • Evinizde yanan gereksiz ışıkları ve gereksiz yere çalışan elektrikli aletleri kapatın.

 • Evinizde bulunan bütün pencerelere ısı yansıtıcı film uygulayabilirsiniz. Bu sayede camlardan gelen sıcak ve soğuk havadan korunabilirsiniz.

 • Evinizin pencereleri ahşap pencereli ise camın kenarlarının iyi macunlandığından ve boşluk kalmadığından emin olun ya da pencerelerinizi PVC kaplamayla değiştirebilirsiniz. PVC kaplama, ısı kayıplarını engellemek için idealdir.

 • Tüm elektrik ampullerini tasarruflu ampullerle değiştirin. Araştırmalara göre 75 wattlık akkor flamanlı ampuller yerine 15 wattlık tasarruflu ampuller kullanıldığında aynı aydınlatma için %80 daha az enerji harcanıyor. Bunun yanı sıra tasarruflu ampuller eski tiplere göre çok daha uzun ömürlüdür.

 • Beyaz eşyalarda enerji sınıfı A, A+, A++ olanları tercih etmek tasarruf etmenize büyük yardım sağlar.

 • Oda termostatı veya termostatik radyatör vanası kullanın. Bunlar ısı derecesine göre enerji harcamalarını kontrol ederek önemli derecede tasarruf sağlar.

 • Mobilyaların hatalı yerleştirilmesi de gereğinden fazla enerji tüketimine sebep olur. Yatak ve dolap gibi çok yer kaplayan mobilyaları olabildiğince radyatörlerin önünü kapatmayacak şekilde yerleştirmelisiniz.

 • Buzdolabını mutfakta ısı yayan kalorifer peteği, fırın, ocak, radyatör gibi eşyalardan uzak bir yere yerleştirmeliyiz. Buzdolabının içinde oluşabilecek buzlanmalar enerjinin daha fazla tüketilmesine neden olur. Buzların çözülmesini sağlarsanız buzdolabınız daha verimli çalışacaktır. Buzdolabınız güneş almayan bir yerde durmalıdır. Buz dolabı yerleştirilirken sağında ve solunda boşluk bırakılmalıdır. Mevsimlere göre ısı ayarları değiştirilmeli optimum ayarlar bulunmalıdır.

 • Evlerinizdeki bulaşık makinelerini kullanırken bulaşıklarınızın kirlilik derecesine göre olabildiğince düşük sıcaklıklı ayardaki programda yıkamaya dikkat etmeniz tasarruf sağlayacaktır. Makine tam dolduğunda çalıştırmaya özen gösterin. Bulaşıkları makineye koymadan önce bir bez yardımıyla sıyırdıktan sonra dizerseniz daha az enerji, su ve deterjan harcamış olursunuz.

 • Çamaşır makinesinin içini kapasitesinin en üst seviyesine kadar doldurarak çalıştırın.

 • Evlerimizi havalandırırken sürekli havalandırmadan kaçınılmalı onun yerine daha kısa (5 - 10dk) ve güçlüce hava cereyanı yaparak havalandırma tercih edilmelidir.


1 Yorumlar

 1. teşekkürler yaa faturalar çok fena doğalgaz 800 elektrik 250 su 150 tel 100 tv 120 pes valla :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski