Genellikle kinaye yapmak amacıyla veya kendini çok degerli sananlara uyarı amacı ile  kullandığımız “Bulunmaz Hint Kumaşı” deyiminin ardında acıklı bir hikaye olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için bu deyimin ardında saklı kalmış olan o acıklı hikayeyi derledik…Bulunmaz Hint Kumaşımısın ..


Bulunmaz Hint Kumaşı

1612’de İngilizler Hindistan’ı işgal ettiler ve sömürgeye ticaret merkezi kurarak başladılar. Dönemin kumaş ustası  çıkrıkçıları tarafından dokunan Hint kumaşları İngilizlerin ilk hedefi oldu. İngilizler çok degerli  olan Hint kumaşının yerine kendi tekstil fabrikalarında ürettikleri kumaşları daha ucuza pazarladılar. Fakat İngiliz kumaşları Hintliler tarafından pek ilgi görmedi. Daha pahalı olmasına rağmen kendi yerli hint  kumaşlarını tercih ettiler.


Bunun üzerine İngilizler Hint kumaşını piyasadan kaldırmak ve kendi ürettikleri kumaşları satabilmek için canice bir yönteme başvurdular. El tezgahlarında kumaş dokumalarını ve düğüm atmalarını engellemek amacıyla Hintli çıkrıkçıların özellikle baş parmaklarını ve ellerini kestiler. Artık Hint kumaşını dokuyabilecek ustalar olmadığı için Hint kumaşı da bulunmaz oldu. Böylece İngiliz kapitalizminin bir sonucu olarak “Bulunmaz  Hint Kumaşı” deyimi ortaya çıktı.

😔

.

2 Yorumlar

  1. Hayırdır hemşerim bulunmaz hint kumaşımısın

    YanıtlaSil
  2. Bulunmaz hint kumaşı deyiminin ardında böyle zalimce bir hikaye olmasını beklemiyordum. Ama kafirlerden her şey beklenir.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski