Svalbard Dünya tohum Deposu

Svalbard Küresel Tohum Deposu, Norveç'te bir depoda dünyadaki bütün bitki tohumlarını muhafaza etmeyi amaçlayan projedir. Depo, Norveç'in Longyearbyen şehrinde yer alır. 2008 yılında açılmıştır.
Nuh’un gemisi hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur. Annelerimiz, babaannelerimiz, ananelerimiz  ya da dedelerimiz en az biri mutlaka bu hikayeyi sizlere anlatmıştır. Bu hikayenin özü; gemide her cins hayvandan ikişer çift bulunmasıdır. Oluşabilecek bir afet veya bir felaket sonucunda yaşamaya devam etmek için hayvan ırkının da devam etmesi adına bir incelik düşünülmüştür. Gel gelelim biz bunu neden anlatık; Svalbard Küresel Tohum Deposu, bu geminin tahıllarla olan versiyonudur. Burada yeryüzünde bulunan binlerce çeşit tohumu barındıran bir nevi hazine deposudur.

Bitkilerin tohumlarının  küresel ısınma, nükleer savaş ve doğal afet tehdidiyle karşı karşıya olduğu günümüz dünyasında , dünyanın farklı bölgelerinde yer alan tohum gen bankaları bu tehlikenin bertaraf edilmesinde önemli rol oynamamakta 


Norveç'in Svalbard adasında 1983 Yılında başlayan çalışmalar 2008 yılında sonuçlanıp faaliyete geçen Svalbard Küresel Tohum Deposu, başta kültürlenmiş ("evcilleştirilmiş") tarım ürünleri ve yabani akrabaları olmak üzere, binlerce tohum için güvenli bir mahzen görevi görüyor. Norveç’de bulunan Svalbard takımadalarından Spitzenberg’e konumlandırılmıştır. Yerin 120 metre derinliğindedir Norveç ile Kuzey Kutbu arasında yer alan Svalbard, güvenli olması ve iklim koşulları açısından bir tohum bankası için en uygun konumlardan birine sahiptir.

Dünyada bitki genetik kaynaklarının korunması için çalışan 1.700 gen bankası bulunmaktadır. Fakat, özellikle insan yerleşimine yakın yerlerde kurulan bankalar için savaşlar ve iklim değişikliği gibi faktörler tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle, tohumların saklanması için birden fazla depoya ihtiyaç duyulmaktadır. Svalbard Tohum Deposu, dünyadaki gen bankalarından alınan numunelerin gereksiz kopyalardan kaçınılarak muhafaza edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu yazının yazıldığı gün itibariyle 5.852 türe ait, toplamda 1.081.026 tohum numunesi bulunan depoda en fazla pirinç (150.000), buğday (150.000) ve arpa (80.000) çeşitleri bulunuyor.

Depoda saklanan tohumlara sadece emanetçi enstitüler erişebiliyor ve ihtiyaç halinde geri alabiliyor. Şimdiye kadar, yalnızca 1 enstitü tohumların geri döndürülmesini talep etmiştir; geri kalanları depoda tohumlarını saklamaya devam etmektedir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski