Boğaz ağrısına birebir! 


Anadolu ECZA DOLABINDAN 

Günümüz gençliği fazla bilmesede bizim çocuklugumuzun şekeri Akide şekeri 


Akide kelime manası olarak ’; inanç, bağlılık, ilke, yapışma düğümlenme ve birbirinden ayrılmamak anlamına gelmekte imiş sözlük manası , ‘akit’ de sözleşme anlamına geliyormuş...!!!


Akide şekeri adını Osmanlılarda  yeniçeri Ocagına  üç ayda bir dağıtılan aylıkları için yapılan ve ulûfe divanı diye isimlendirilen tören esnasında  sunulmasından almış.


Bu törenlerinde , yeniçeri ocagındaki yeniçerilerin akide  şekeri kabul etmeleri akdin yani yönetime olan inanç ve bağlılığın sürdüğü anlamına gelir, aksi tavır hoşnutsuzluk ve isyan olarak karşılanırmış 

Bu tören iki tarafı da rahatlattığı için sunulan şekere “akid”, daha sonra da bağlılık anlamına gelen “akide şekeri” adı verilmiş.Dün arkadaşla beraber gittigimiz  öğle yemeği daveti  sonrası çay ile birlikte ikram edilen akide şekerini ağzımda  dönüyordum, sonuna doğru  bir kaç gündür bogazımda hissettigim ve bir kaç farklı ilaç ve bitki çayları almama ragmen  yoğunlugun  çizgi filmlerdeki gibi aniden aşağı dogru çizği halinde indiğini hissettim.

Çıkarken bir kaç tane daha istedim  gün içerisinde aklıma geldikçe ağzıma attım ve  akide şekeri takviyesiyle iyileştim.Mucize gibi..


Sonra Google amca nezdinde hemen Araştırdım akide şekerini;Hint tıbbi müdahalelerinde kullanılıyormuş  ses kısıklığı vs de de.


Akide şekerinin içinde trioglesit denilen bir molekül bulunuyormuş, bu molekül beyin hücrelerindeki reseptörlere sinyal yollayarak beyni daha faal bir hale  de getiriyormuş.


Akide şekeri adını yeniçerilere üç ayda bir dağıtılan aylıkları için yapılan ve ulûfe divanı denilen tören sırasında sunulmasından almış.


Bu törende, yeniçerilerin şekeri kabul etmeleri akdin yani yönetime olan inanç ve bağlılığın sürdüğü anlamına gelir, aksi tavır hoşnutsuzluk ve isyan olarak karşılanırmış


Akide töreni yapılırmış. Bu tören iki tarafı da rahatlattığı için sunulan şekere “akid”, daha sonra da bağlılık anlamına gelen “akide şekeri” adı verilmiş.


3 Yorumlar

  1. Şekerin bu geçmişini hiç bilmiyordum bende tarçınlısına bayılıyorum denk geldim mi alırım bir paket hep olur dolabımda.

    YanıtlaSil
  2. Şeker hastaları ne yapsın?

    YanıtlaSil
  3. Çocukken bayılırdık akide şekerine

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski