Yıllar önce maddi imkansızlıkların verdiği yaşam zorluğu ya da çevresel şartlar sebebiyle bir şekilde Anadolu'dan Avrupa'ya giden abilerimiz, ablalarımız bir süre çalışıp yeniden evine yurduna dönme amacıyla gitti ama çoğu oralara yerleşti artık. Yeni gelen nesiller zamanla ve çağın getirdiği kolaylıklarla yaşadıkları topluma adapte oldu ve türlü türlü girişimcilik başarıları ile hem bizi gelecek adına ümitlendirdiler hem de bizlere doğrudan ya da dolaylı olarak rehber olma yolunda bir nevi yer yön tayin etmiş oldular. 


İşte onlardan bir tanesi olan Anadolu'dan Avrupa'ya gelin giden bir kardeşimiz, Hollandayı Geleneksel Türk yemeklerine ifade yerinde olursa aşık etti. #Amsterdam'da bir numara oldular.


Ne yapabilirim, neler üretebilirimin bir nevi icraat hali ile evinde otururken, ‘Türk mutfağını ve Türk yemek kültürünü en güzel şekilde tanıtmalıyım’ deyip Hollanda Amsterdam'da bir restoranda çalışmaya başlayan iki çocuk annesi kardeşimiz,

Amsterdam halkını mutfağımıza tabiri yerindeyse aşık etti. 


Evlilik yolu ile Hollanda’ya giden Karamanlı kardeşimiz evinde yaptığı yemekler çok beğenilince baktı ki bu işler büyüyecek ve hem oradaki Türk nüfusu talebi hem de çevresel beğeni ve istekler doğrultusunda aşçılık yapmaya karar verdi.


 Zamanla kendini daha da geliştirdi. Bu da hem çeşitliliği artırdı hem de müşteri sayısını :))

Azmi elinden bırakmayan ve Türk mutfağında iddialı olan Kardeşimiz  “Türk mutfağının tanıtımı konusunda neler yapabilirim sorusunu kendime sordum.


Bir gün evde, bu becerilerimi artık herkesle paylaşmam gerekir düşüncesiyle kolları sıvayarak Amsterdam’da bir restoranda aşçılık yapmaya başladım. 10 yılı geride bıraktım.


Bu mesleği çok seviyor, yemek yaparken huzur buluyor, mutlu oluyorum. 

Yemeklerimin Hollandalı müşteriler tarafından da beğenilmesi benim için büyük mükafat.

 İnsan bir işi severek ve isteyerek yaparsa başarı gelir” dedi.

Talepleri en güzel şekilde değerlendirme gayretini elden bırakmayan kardeşimiz hem lezzetli yemekleri ile beğeni takdir topladı hem de kültürümüzü uzak diyarlara da götürmüş, tanıtmış oldu.

13 Yorumlar

 1. Mesleğinizi severek yapmanız ne güzel.Tebrik ederim sizi...

  YanıtlaSil
 2. Ne güzelll😊. Herkes kazanıyor. Yemeği yiyen, yapan, tanıtan. Kaybeden yok. Emeğine yüreğine sağlık 😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gurbetçilerimşzden gelen böyle başarılar bizi mutlu ediyor

   Sil
 3. Ne güzel bir başarı hikayesi, başarısı daim olsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başarılı bir girişimcilik hikayesi ben yapamam demek yok hayatta yaparız yapabiliriz

   Sil
 4. Gurbetçi kardeşimizin yeteneğine güvenip işe girmesi ve başarılı olması sevindirici bir haber. Girişimci ruha sahip olanlara örnek olsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gurbete ilk gidenlerden bayagı sıkıntı çekenler olmuştu yeni gelen nesilden böyle başarılar duymak o acı ve sıkıntıları bir nebze gideriyor

   Sil
 5. Çok güzel bir başarı hikayesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tırnaklarıyla kazıyarak kazanılanılan bir başarı hikayesi severek yazdım

   Sil
 6. Ay ne güzel ya, daha da güzel başarıları olsun inşallah, gurur duydum. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski