HAZIRCI MIYIZ?..


Bir kaç yıldır arıcılık işine merak saldık. Geçen sene 3 kovan alıp başladık. Kendi arımızdan, doğal bal yemek nasip oldu. Önceden doğal diye aldığımız ballar, sanırım tam doğal değilmiş. Gerçekten doğalını yiyince, öyle anlaşılıyor.


Asıl konumuz, hazırcılığımız. Her işte olduğu gibi, arıcılıkda da bazı konularda hazırcı alışmışız. Herkes en iyi arı ırkını yetiştirmeye, en iyi kovan ve malzemeleri almaya çalışıyor. En iyi ve en çok bal elde edebileceği yerlere arılarını götürüyorlar. Buraya kadar her şey normal.


Ama arının bal yapacağı, nektarlı bitki ve ağaçların dikimi, ekimi konusunda bir hazırcılık, bir umursamazlık var. Arıcıların %90'ı bu konularda hiç bir zahmete ve masrafa girmiyor. Hatta çoğu düşünmüyor, kafasını bile yormuyor. Ama herkes daha çok bal olmasını istiyor.''Arıcılıkta mükemmel ırklar ve mükemmel teknikler yoktur. Mükemmel flora ve bitkiler vardır.'' diye hareket eden Avrupa arıcıları, kovan başına bizden 3 kat fazla bal alıyorlar. Çünkü arılar için ekim ve dikim yapmışlar, ormanlar kurmuşlar.


Artık hazırcılıktan vazgeçme zamanı gelmedi mi? Herkes çevresine nektar ve polen kaynağı olan ağaç ve bitkilerden ekip, dikmeye bir gayret etse; Bu iş ileri de daha güzel, daha verimli olmaz mı?


Biz 3 arkadaş, toplam 10 kovanımız var. Geçen sene 100'den fazla ağaç diktik uygun yerlere. İğde, akasya gibi ağaçlardan daha çok dikmeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz bölgede ne iyi yetişiyorsa araştırıp, onları da dikmeye devam edeceğiz. Bu bahar nasip olursa 2 dönüm kadar da arı otu, karabuğday, korunga ekeceğiz. 


Biz burada, Allah ömür verirse bir iki yıl ancak kalacağız. Benim memleketim buraya 1300 km uzaklıkta. Diktiğim ağaçlar büyüse de, bana bu dünyada bir faydası olmayacak. 


Bu yıl kovan başına en az 10 ağaç dikme; yine 5 kovan için 1 dönüm bitki ekme hedefimiz var. 


Bu konuda, sizler ne düşünürsünüz, ne dersiniz.

5 Yorumlar

 1. emekliliğimde uğraşmak istediğim bir iş aslında, ama nasıl ve ne zaman başlarım kestiremiyorum

  YanıtlaSil

 2. Yazının sonunda bir tavsiye istemişsiniz. Ağaç ekmek uzun vadede faydalı olacaktır ama kendiniz için de çiçek türünden bitkiler ekebilirsiniz. Galiba Japonyadaydı. Arı için çiçek seraları yapıyorlarmış. Böylece arı fazla yorulmadan bal elde ediliyordur.

  YanıtlaSil
 3. Rahmetli dedem arıcılık yapardı. Karakovan tarzında.
  İmkanı olan herkes ilgilense keşke arıcılıkla. Tabi, hazıra konmadan, kek yerine dikim yaparak ilgilenmeli. Çiçek dikilecekse bol bol açanlar tercih edilebilir. Geçen bir yazınızda vardı. Tohum atıp gerisini toprağa bırakmak çok zor olmasa gerek. :)

  YanıtlaSil
 4. Vay be diyorum. Hazırcılık bizim milletimizin genlerine yerleşmiş. O kadar güzel yapmışsınız ki. Size olmasa bile sizden sonra gelen nesillere ne kadar çok faydası olur o ağaçların.

  YanıtlaSil
 5. Hayırlı ve bereketli olsun öncelikle. Ağaç dikme hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz umarım, çok güzel bir düşünce. Bu işle meşgul olan halam var, köy yeri ve dağ eteğinde köy. Kendine has florası mevcut bir de köylülerin diktiği senelik meyveli-meyvesiz ağaçlar. Kovanların yerlerini yer yer değiştirirler, her bölgeden aynı verim alınmıyor. Dediğiniz gibi flora çok çok önemli. Çok zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söylüyorlar ama, kolaylıklar diliyorum size.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski