E-ticaret yani adından da anlaşılacağı üzere elektronik ticaret olarak nitelendirebiliriz. E-ticaret mal ve hizmetlerin üretim, satış, tanıtım, sigorta, dağıtım ve ödeme gibi bilgisayar üzerinden yapılması gereken işlemlere denir. E-ticaret diğer bir ifadeyle online ticaret firmaların doğru tüketiciye ve doğru araçlarla hızlı bir şekilde ulaşması için en sağlıklı yöntemdir.

E-ticaret internet ortamında insanların belirli sistemler üzerinden gerçek veys sanal ürünleri para karşılığında satın alması için kullanılır. Özellikle günümüzün sıcak konusu olarak her internet sitesi, sanal mağazalar ya da sanal alışveriş merkezleri görmek söz konusudur. Bu sayede insanlar ürün satma yada alma faaliyetlerinin bilgisayar ağlarıyla gerçekleştirir.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret mal ve hizmetlerin alım, satım, tanıtım ve pazarlama, iletişim, sigorta dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları ve internet aracılığıyla yapılmasına denir. Aynı zamanda firmaların doğru tüketiciye doğru zamanda hızlı bir şekilde ulaşmasıdır. Dijital dönüşümün bir unsuru olan e-ticaret dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren herhangi bir işletmenin her türlü tüketiciye ulaşması anlamına geliyor.

Yani kısaca elektronik ticaret ya da e-ticaret anlam olarak genellikle internet üzerinden mal veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanır. Ayrıca sunulan ürün için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği verme, ticari kurumlar ile tüketiciler arasındaki ticari ve lojistik bağlarını yine küresel bilgisayar ağları kanalı ile sağlar.

E-Ticaretin Faydaları

Şirketlerin internet ortamından müşterilerine bilgi verebileceği her daim açık bir şubesi vardır. E-ticaret de ise bu işlemler daha kolay zaman almadan gerçekleştirilir. Müşteriler için daha fazla ürün çeşleri ve seçenekleri sunulur. Kullanıcıların evden çıkmadan hızlı bir şekilde alışveriş yapmasına, daha fazla ürün çeşitleri sunarak seçmesine yardımcı olur.

İhtiyacı olan ürünü bulmanın yanı sıra ürün hakkında ürünü kullananlar tarafından yapılan yorumlar sayesinde daha net bilgilere sahip olur. Ayrıca e-ticaret sayesinde ürün fiyat araştırmasında oluşacak ulaşım masrafıda ortadan kalkmış olur. Hatta tüketici kendi bütcesine göre pek çok ürünleri görerek karşılaştırma ve kıyaslama yapar ona göre alışverişini sağlar. Kısaca e- ticaret her türlü alışveriş sistemini sizlere sunar.

 

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski