Psikoloji bölümü ülkemizde ilk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTU)’de 1959 yılında açılmış olup 4 yıl sonra ilk mezunlarını 1963 yılında vermiştir. Psikoloji bölümü okumak isteyen kişilerin yorum gücünün geniş olması gerekmektedir. Çünkü kendisine danışacak hastaların yaşadığı ruhsal bozuklara yardımcı olmak başlıca görevlerinden birisidir.

Psikoloji Eğitimi Kaç Yıldır

Üniversite hayatının normal şartlarda 4 yılını tamamlayıp mezun olan kişiler Psikolog unvanını taşımaktadırlar. Yüksek lisans yaparak hem uzmanlıklarını hem de aldıkları maaşı yükseltmektedir. Uzmanlıkları yükseldikçe de tercih edilme oranı artmaktadırlar.Psikoloji Öğrencileri Staj Yapar Mı?

Psikoloji öğrencileri staj yapar mı sorusu birçok psikoloji öğrencisi tarafından sorulmakta fakat kesin bir cevap bulamamaktadırlar. Ülkemizde birçok lise ve üniversite öğrencisinin staj yapmaya hakkı ve mesleği öğrenmesi açısından zorunluluğu vardır. Psikoloji bölümü öğrencileri de bu haklara tabidir.

Psikoloji Öğrencileri Nerede Staj Yapar?

Yukarıda yaptığımız açıklamalarda psikoloji öğrencilerinin her öğrencinin hakkı olduğu gibi onların da staj yaptığı konusunda bilgilendirme yaptık. Fakat psikoloji öğrencileri nerede staj yapar konusuna da değinirsek devlet hastanelerinde, özel kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde staj yapabilmektedirler.

Psikolog Maaşları Nedir?

Gelecek planlarındaki en büyük etkenlerden birisi de meslek seçimindeki maaştır. Psikoloji okumak isteyenlerinde bölüm sıralamasından sonra araştırma yaptığı başlıca konulardan birisi Psikolog maaşları nedir. Psikolog maaşları yeni mezun psikologlar için 3.000 ile 4.500 TL arası değişmekle birlikte uzman psikologlar 4.500 ile 6.000 TL arasında maaş almaktadır. Hekim doktorlar ile birlikte kendi psikolog kliniğini açan psikologların ortalama aylık kazancının 10.000 ile 25.000 arası değiştiği bilinmektedir.

Psikologlar Klinik Açabilir Mi?

Başka kişilerin altında çalışmaktan ve düşük ücretten şikayet eden psikologların kendilerini ve hastalarının sağlığını düşünmeleri açısından Psikologlar klinik açabilir mi sorusunu çok araştırmaktadırlar. Son zamanlarda çıkan karar ile psikologlar kendi kliniklerini açamasalar da hekim doktor ile birlikte klinik kurup kendi işlerinin başında olabilirler.

Fizyoterapist Kimdir konu başlığımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski