Son zamanların en çok aratılan konularından birisi Lise açıköğretim fakültesi kayıt şartlarıdır. Lise Açıköğretim Fakültesine kayıt olacak kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. AÖF ÖSYM yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Bu sebeple AÖF Önlisans mezunlarının TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) sınavına girmesi gerekmektedir.

Lise mezunlarının Lise Açıköğretim Fakültesi için kayıt olurken istenilen şartları sağlamak zorundadır. Açıköğretime yerleştirme ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda AÖF Önlisans mezunları ÖSYM tarafından yapılan Temel Yeterlilik Sınavına (TYT) girmek zorundadır. AÖF İktisat ve İşletme Fakülteleri ise ÖSYM tarafından gerçekleşen AYT (Alan yeterlilik sınavı) girmelidir.

Lise’den mezun olan kişilerin Açıköğretime kayıt yaptırabilmeleri için TYT’den en az 150 puan alması gerekmektedir. Aynı zamanda Lisans ile yerleşecek kişilerin AYT’den 180 puan ve üzeri alması gerekmektedir. Bu puan türünün üstünde alan adaylar Açıköğretim Fakültesini tercih edebilir. Lise Açıköğretim Fakültesi kontenjanları ÖSYM tarafından belirlenmektedir. Öğrenciler boş olan kontenjanları seçerek ÖSYM aracılığı ile yerleştirilir. Aynı zamanda Açıköğretim Fakültesine yerleşen öğrencilerin kimlik fotokopisi, lise diploması, 12 adet vesikalık fotoğraf ve öğrenci katkı payının ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra katkı payının ödendiğine dair kanıtı (makbuz) ile Açıköğretim bürosuna başvuru yapmaya gidilmektedir

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) Nedir?

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Önlisans programını tercih edecek adayların katılması gereken bir sınavdır. Bu sınavdan en az 150 puan alması gerekmektedir. Lise veya dengi mezunlar TYT sınavına girerek puan karşılığında istediği bir programa yerleşebilir. Aynı zamanda Lisans programına yerleşmek isteyen adayların Alan Yeterlilik Testine (AYT) girerek en az 180puan alması gerekmektedir. Fakültelerin kontenjanları dahilinde başvurunuzu oluşturabilirsiniz. TYT sınavı için ayrıntılı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi Kayıt Yenileme Nasıl Yapılıyor?Açıköğretim kayıt yenileme yapacak öğrenciler 45 AKTS’yi geçmeyecek şekilde ders seçimi yapmalı ve istenilen ücreti ödemelidir. Bu sayede kısa sürede kayıt yenileme işlemi tamamlanıyor. Kayıt yenileme için gittiğiniz okulun web sitesinde ders ekle-çıkar yapabilirsiniz.

AÖF Sınavında Notlar

 • 84- 100 AA 4,00 Geçti
 • 77- 83 AB 3,70 Geçti
 • 71- 76 BA 3,30 Geçti
 • 66- 70 BB 3,00 Geçti
 • 61- 65 BC 2,70 Geçti
 • 56- 60 CB 2,30 Geçti
 • 50- 55 CC 2,00 Geçti
 • 46- 49 CD 1,70 Ortalama İle Geçti
 • 40- 45 DC 1,30 Ortalama İle Geçti
 • 33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti

2 Yorumlar

 1. açık lise mezunuyum ben devam edecegim açık ögretim fakültesine

  YanıtlaSil
 2. öğrencilik başka bir keyiftir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski