Fizyoterapi ile tedavi uygulamaları ilk olarak Çin ve Roma’da başlamış Amerika ve Kanada’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Fizyoterapi eğitimi Türkiye’de ilk olarak 1961 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından yürürlüğe girmiştir. Üniversitede eğitim alan kişiler Fizyoterapist unvanı almaktadır.

 

Fizyoterapist Kimdir ?

Fizyoterapist kimdir sorunu bu içeriğimizin ana konusunu oluşturmaktadır. Fizyoterapi alanında lisans eğitimi veren üniversitelerden mezun, uzman hekimlerin görüşünü alarak hastaların fonksiyon kayıplarını ortadan kaldırma çalışması ve iyileştirilmesi amacıyla uygulamalar yapan sağlık personelleridir. 

Fizyoterapistler hareket, egzersiz, manuel terapi, eğitim ve tavsiye yoluyla yaralanma, hastalık veya sakatlıktan etkilenen insanlara yardımcı olurlar. Her yaştan hastalarını sağlığına kavuşturup, ağrıyı yönetmeye ve hastalığı önlemeye çalışırlar.


Fizyoterapistler açısından bakılacak olursa Hastalarına karşı hoşgörülü ve sabırlı olmak en önemli kurallarından birisidir. Yardımcılarından kendisi mesuldür. Tedavilerde hastaya tedavinin olumlu ve olumsuz sonuçlarını tamamen anlatması gerekmektedir. Hastaya tedavi sırasından zarar vermemeli, tedavi için farklı seçenekler varsa hasta ile konuşmalı ve ortak karar almalıdır. Hastaya farklı farklı işe yaramayacak tedaviler uygulamayarak hastayı hem fiziksel hem de ruhsal olarak sömürmemesi gerekmektedir. Hastanın bilgilerini titizlikle saklamalı her tedavi sonrasında raporlar alınarak gelişim süreci kontrol altına alınmalıdır. Fizyoterapistler iyi bildiği alanlarda tedavi uygulamalı bilmediği ya da şüpheli olduğu bilgilerde diğer fizyoterapistlerle bilgi alışverişi yapmalı ve hastanın iyiliğini düşünmelidirFizyoterapistin Çalışma Alanları  Nelerdir ? 

  • Üniversiteler
  • Tıp Merkezleri
  • Fabrikalar
  • Okullar
  • Rehabilitasyon Merkezleri

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, egzersiz, masaj, manipülasyon ve  fiziksel  farklı işlemlerle hasta insanların güçlerini, işlevlerini, hareketlerini ve genel refahlarını düzeltmelerine, sürdürmelerine ve en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olan bir sağlık mesleğidir.

Birçok insanın fizyoterapi denildiği zaman  aklına direk olarak  sporculara yönelik  çalışmalar yapan ya da sadece bel ve boyun ağrılarının tedavisi amacıyla çalışan bir sağlık çalışanı  profili aklına gelip gözünde canlansada  Fizyoterapi

Fiziksel rahatsızlıklar hastalıklar yaralanmalar,   ve yaşlanmadan ötürü fiziksel sorunlarından yakınan  insanlar için tedavi yöntemleri ortaya koyan , sağlıklı bireyler  için ise sağlığın sürdürülebilmesinde ve  aktif rol alan  bir bilim dalıdır.


Fizyoterapistler ise en kısa tabir ile bu bilim dalında eğitim gören sağlık uzmanlarıdır. Bir başka basit tabir ile Fizyoterapistler insan vücudu için tamircilerdir.Bir fizyoterapist, seçtiğiniz spor, iş veya günlük aktivitelerinizi gerçekleştirebilmeniz ve tadını çıkarabilmeniz için refahınızı teşvik etmek, sürdürmek ve restore etmek için doğal fiziksel yaklaşımlar kullanır. Aynı zamanda daha güçlü ve daha esnek olabilmenizde, daha kolay nefes alabilmenizde, ağrınızı azaltabilmede, yaralanmaları önlemenizde size yardımcı olur.

Fizik tedavi, Ferdlerin ömürleri boyunca azami hareket edebilme kabiliyetlerini korumak, geliştirmek ve yenilemek için kullanılan bir bilim alanıdır . Fizyoterapi tedavisi veya fiziksel terapi aynı anlamı taşır. Rahabilitasyon ise kişide çıkan patolojik sorunlardan kaynaklı bozuklukları gidermek ve onu normal yaşamına döndürmeyi amaçlayan tedavinin tamamıdır diyebiliriz. 

Fizik tedavi ve rehabilitasyonda hedef hastada oluşan sakatlığa karşı en iyi geri kazanımı elde etmektir. Bu tedavide çeşitli hareket uygulamaları ile hareket kabiliyeti düzeltilmeye çalışılır. Günümüzde hastaneler, tıp merkezleri, huzur evleri, kaplıcalar gibi birçok alanda fizyoterapi tedavisi tıbbi tedavilere destek vermektedir.

Fizyoterapi Kimler Tarafından Uygulanır?

Fizyoterapi, 4 yıllık Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü bitiren fizyoterapistler tarafından uygulanır. 

Fizyoterapistler halk arasında sıkça Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları ile çoğunlukla karıştırılırlar. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları 6 yıl tıp fakültesi egitimindern  sonra uzmanlıklarını Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında 5 yıl daha eğitim alarak  tamamlarlar. 

Yani kısa olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı hastayı muayene ederek hangi tedaviye ihtiyacı olduğunu belirler. Fizyoterapist ise bu tedavi yöntemlerini uygular.

Fizyoterapi Kimlere Uygulanır?

Ortopedik, nörolojik, romatolojik, nöroşirıjikal, kas ve iskelet sistemi ile ilgili hastalıkları olan kişilerde, ağrı azaltmada ve hareket yeteneklerini geri kazandırmada fizyoterapi tedavisi uygulanabilir. Bu hastalıklar şu şekilde sırlanabilir:

§  Postür (duruş) bozuklukları

§  Serebral palsi

§  Spor yaralanmaları sonrası

§  Lefödem

§  Boyun ve bel fıtığı gibi omurga sorunlarında

§  Tendon, kas ve sinir yaralanmaları öncesi ve sonrası

§  Kalça ve diz protezlerinden önce ve sonra

§  Menisküs, ön-arka çapraz bağ yaralanmaları onarımı öncesi ve sonrası

§  Osteoporoz

§  Felç

§  Kırık tedavileri sonrası

§  Yumuşak doku hastalıkları (fibromiyalji, miyofasial ağrı gibi)Bu rahatsızlıklar ilk olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı tarafından muayene edilir ve değerlendirilir. Daha sonra gerekli ise uygun olan fizyoterapi yöntemi ve kaç seans alacağı belirlenir. Bu uygulamalar için fizyoterapiste yönlendirilir.


Fizyoterapi Uygulamaları Nelerdir?

Aktif olarak kullanılan birçok fizyoterapi tedavisi bulunur. hastanın ihtiyacına göre hangi uygulamanın seçileceği Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktoru tarafından belirlenir. Belirlenen yöntem fizyoterapist tarafından yapılır. Sıkça yapılan uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

Egzersiz

En yaygın fizyoterapi biçimi egzersizdir. Hastanın sorununa göre düzenlenen hareketler fizyoterapist koçluğunda dikkatli bir şekilde yapılır. Felç geçiren hastalarda çalışmayan uzuvların hareket ettirilmesinden, duruş bozukluklarından dolayı gelişen ağrıların azaltılmasına kadar birçok problemde kullanılır.

Kriyoterapi

Son yıllarda sıkça kullanılan bir tedavi şeklidir. Ağrılı bölgeye buz torbası, sıvı nitrojen, soğuk su paketi, sprey ve soğuk kompres uygulanmasıdır. Yöntemde derin dokular soğutularak kan dolaşımının ve bağ dokusu iyileşmesinin hızlanması amaçlanır.

Elektroterapi

Ağrıların dindirilmesi için alçak veya yüksek voltajlı elektrik akımı kullanılır. Yanı sıra sinir hasarı olan dokularda sinirin uyarılarak hızlanması için de uygulanabilir. Ödemi azaltarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Termoterapi

Bilhassa ağrılı bölgelere ısı uygulanan bir işlemdir. Sıcak su, termal paketler, yüksek frekanslı elektrik akımları, kısa dalgalı radyasyon ve parafin gibi işlemler ile yapılabilir. Isı ağrıyı geçirmenin yanında, kan akışını ve sinir iletimini hızlandırır. Ayrıca ödem çözücü etki de sağlar.

Manuel Terapi

Eski çağlardan beri uygulanan bir masaj tekniğidir. Herhangi bir alet ve ısı olmaksızın direkt olarak elle uygulanır. Ağrıları azaltmak, kas spazmını önlemek ve dolaşımı hızlandırmak için yapılır.

Hidroterapi

Su ile yapılan bütün fizyoterapi uygulamalarına bu alana girer. Kaplıcalar, sıcak su küveti, kontrast banyo tedavileri örnek olarak sayılabilir. kan dolaşımı artırılarak ağrı azalabilir ve eklem mobilitesi kazandırılabilir.

Mekanoterapi

Bazı aletler kullanılarak bele ve boyuna çekme hareketleri yapılır. Ayrıca baskı, traksiyon ve manipülasyonlar da yapılabilir.Korona Virüste Fizyoterapist

Korona virüse yakalanan ve entübe olmuş hastalar hareketsiz kalarak mobilizasyonları bozulmaktadır. Entübasyon sonrasında hareket etmeye çalıştırılarak eski sağlığına kavuşması için fizyoterapist yardımı almaları gerekmektedir.

Psikoloji Bölümü Okumak adlı makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski