Banka Kartı Nasıl Çıkartılır sorusuna yanıt vermeden önce banka kartı nedir ve ne işe yarar gibi öncelikli sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Banka Kartı Nedir?

Banka kartı bankalarda bulunan hesaplarınızdan daha kolay bir şekilde para çekebilmek ve alışveriş yapabilmeniz için alabileceğiniz kart çeşididir. Bankanızda para bulunduğu sürece bulunan para oranı kadar banka kartınızdan harcama yapabilirsiniz.

Bankalar aracılığı ile alabileceğiniz hem para transferleri, hem de harcamalar ve birikimler için kullanabileceğiniz banka kartlarını online alışverişlerinizde ve ATM’lerde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Banka kartına sahip olmanız için öncelikli olarak o bankada bulunan bir hesabınızın olması gerekmektedir. Bunun için hangi bankada birikim yapmak istiyorsanız hemen adınıza bir hesap açtırarak anında banka kartına sahip olabilirsiniz.

Alacağınız banka kartının üzerinde sizin adınız soyadınız ve ayrıca size özel olarak banka tarafından verilen özel kart numarası yer almaktadır.

Banka Kartı Nasıl Çıkartılır?

Kartınızı çıkartmak için bazı işlemleri yapmanız gerekmektedir.

-Öncelikli olarak hangi bankayı tercih etmek istiyorsanız o bankanın şubesine gitmelisiniz.

-Daha sonra bankadaki görevliye hesap açtırmak istediğinizi ve banka kartını almak istediğinizi söylemeniz gerekiyor.

-Size verilecek olan gerekli formları doldurmanız yeterli olacaktır. Kimlik bilgileriniz ve imzanız ile kolaylıkla tercih ettiğiniz bankadan hesap açtırabilirsiniz.

-Hesabınız aynı gün içinde aktif hale gelecektir. Eskiden olduğu gibi artık bankalardan banka kartınızı almak için uzun bir süre beklemiyorsunuz. Anında size özel olarak verilecek banka kartlarını da hesabı açtırdığınız gün teslim alarak anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

-Bazı bankalar ise sizin göstermiş olduğunuz ev veya iş yerinize 2 hafta içerisinde banka kartınızı gönderebiliyorlar.Banka Kartı İle Neler Yapılabilir?

Banka kartı ile kredi kartı gibi alışverişinizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra nakit paranızı hesabınıza yatırmak istiyorsanız yine ATM’leri kullanarak kendi hesabınıza da para yatırarak birikim yapabilirsiniz.

Para akışınızı takip etmek için de banka kartınızı kullanabilirsiniz. Banka kartı olan herkesin mobil bankacılık kullanma hakkı da bulunuyor. Bunun için hesabınızı internet üzerinden de takip edebilme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Sıra beklemeden ve 7/24 kullanabileceğiniz ATM’ler için banka kartının olması zorunludur. Ne zaman nakit paraya ihtiyacınız olursa hemen giderek ihtiyacınız kadar nakit paraya sahip olabilirsiniz.

Banka Kartı İle Kredi Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartı limiti banka tarafından belirlenmektedir. Bunun yanı sıra kredi kartlarında eksi limitler de banka tarafından belirlenebiliyor. Ancak banka kartları limitini siz kendiniz belirliyorsunuz. Yani hesabınızda ne kadar para varsa onu kullanabilirsiniz.

Banka Kartına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kredi kartından ne kadar harcama yaparsanız o kadar bankaya borcunuz olacaktır. Ancak normal kartınız içinde yer alan para sizin belirlediğiniz bir limittir. Bunun için kredi kartı kullanmak yerine banka kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kart kullandığınızda yıllık kart ücretini ödemezsiniz. Ancak kredi kartlarında her bankanın belirlemiş olduğu oranda bir yıllık kart ücreti ödemek zorundasınız.

Banka kartları her zaman ücretsiz olarak sizlere verilmektedir. Bununla birlikte hesabınıza tanımlı olan bir kredili mevduat hesabı yok ise herhangi bir faize de tabi olmayacaktır.

Kontrolü harcama yapmak istiyorum diyenler genellikle banka kartını tercih etmeliler. Eğer hesabınızda para yoksa size fazladan bir limit vermeyeceği için alışveriş yapamazsınız sadece banka kartınıza tanımlı olan bir kredili mevduat hesabınızda limit var ise o limit oranında harcama yapabilirsiniz.

Banka kartınız ile yapacağınız harcamalar için herhangi bir şekilde aylık olarak ekstre takip etmek zorunda kalmazsınız. Yaptığınız harcamalar herhangi bir şekilde bankaya borç olarak yansımayacaktır.

Para Gönderirken IBAN Numarası Nasıl Yazılır? adlı konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski